Najem okazjonalny gwarantuje właścicielom nieruchomości skuteczną ochronę ich własności, gdyż można łatwiej pozbyć się uciążliwego lokatora.
Najem okazjonalny likwiduje również okres ochronny uniemożliwiający eksmisję lokatora, który trwa od 1 listopada do 31 marca.
Mieszkanie na podstawie takiej umowy najmu może zostać wynajęte na maksymalnie dziesięć lat (nie jest możliwe podpisanie umowy na czas nieokreślony), cel wynajmu nie może być inny niż mieszkaniowy. Ponadto brak jest możliwości wykorzystania zawartej umowy najmu w celu podnajmu lokalu.
Warunki skorzystania z przepisów dotyczących najmu okazjonalnego.
Aby skorzystać z najmu okazjonalnego, właściciel lokalu musi zgłosić zawarcie umowy naczelnikowi urzędu skarbowego właściwemu ze względu na miejsce zamieszkania, w terminie 14 dni od daty rozpoczęcia najmu.
W przypadku niedotrzymania tego terminu umowa taka będzie zwykłą umową najmu, którą regulują przepisy kodeksu cywilnego oraz ustawy o ochronie praw lokatorów.
Umowa najmu okazjonalnego, którą właściciel zawiera z najemcą, musi zawierać:
- oświadczenie najemcy w formie aktu notarialnego, w którym poddaje się on egzekucji i zobowiązuje się do opróżnienia i wydania lokalu w terminie wskazanym w żądaniu opuszczenia lokalu,
- wskazaniem przez najemcę innego lokalu, w którym będzie mógł on zamieszkać w przypadku egzekucji opróżnienia lokalu,
- oświadczenie właściciela lokalu , w którym miałby zamieszkać eksmitowany, o wyrażeniu zgody na jego zamieszkanie.
Dorota Windak
Starszy Komisarz Skarbowy
Urząd Skarbowy w Wieliczce
Podstawa prawna:
- art. 19a-19e ustawy z dnia 21 czerwca 2001r. o ochronie praw lokatorów, mieszkaniowym zasobie gminy i o zmianie Kodeksu cywilnego (j. t. Dz. U. z 2014 poz. 150)
- art. 1046 $4 ustawy z dnia 17 listopada 1964 r. Kodeks postępowania cywilnego (j. t. Dz. U. z 2014 poz. 101 z późn. zm.)