Wójt Gminy Kłaj nadal zachęca Mieszkańców do udziału w programie „Czyste powietrze”, który jest szansą na poprawę efektywności energetycznej budynków jednorodzinnych poprzez ich termomodernizację, wymianę źródła ciepła, czy montaż odnawialnych źródeł energii, a tym samym zmniejszenie zużycia energii, poprawę jakości powietrza oraz warunków życia i zdrowia.
Punkt konsultacyjno-informacyjny
„Czyste powietrze” jest to Program Priorytetowy, którego celem jest poprawa jakości powietrza oraz zmniejszenie emisji gazów cieplarnianych poprzez wymianę źródeł ciepła i poprawę efektywności energetycznej budynków mieszkalnych jednorodzinnych. Dofinansowanie w ramach programu obejmuje wymianę „kopciuchów” na nowoczesne źródła ciepła spełniające najwyższe normy, ale także prace termomodernizacyjne i montaż odnawialnych źródeł energii.
W Urzędzie Gminy w Kłaju dla Mieszkańców gminy działa Punkt Konsultacyjny „Czyste Powietrze”, gdzie można uzyskać niezbędne informacje dotyczące programu i możliwości dofinansowania. Mieszkańcy gminy mogą korzystać z bezpłatnej pomocy przy wypełnianiu wniosków oraz ich końcowym rozliczaniu.
Punkt zlokalizowany jest w drugim budynku Urzędu na III piętrze, pokój nr 4.
Punkt działa w poniedziałki i środy w następujących godzinach:
w poniedziałek od 8.00 do 17.00,
w środę od 8.00 do 16.00.
We wtorek, czwartek i piątek - punkt jest nieczynny.
W sprawie składania wniosków o dofinansowanie można kontaktować się elektronicznie pod adresem:
- lub pod numerem telefonu: 12288 88 27.
W Punkcie Konsultacyjnym Mieszkańcy gminy mogą uzyskać m.in. porady merytoryczne i techniczne związane z wymianą urządzenia grzewczego, termomodernizacją budynku, jak również uzyskać informacje w zakresie warunków korzystania z projektu, pomoc w przygotowaniu i złożeniu wniosku o dofinansowanie, a po realizacji zadania, także pomoc w złożeniu wniosku o płatność do Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Krakowie.
Aby złożyć wniosek w programie Czyste Powietrze potrzebne będą takie informacje jak:
- aktualny adres e-mailowy,
- PESEL swój oraz współmałżonka/współmałżonki,
- numer księgi wieczystej,
- numer działki,
- przybliżony rok wystąpienia o pozwolenie na budowę,
- powierzchnia całkowita budynku/lokalu mieszkalnego w m2,
- wartość dochodu/rodzaj PIT,
- dokument potwierdzający prawo własności budynku mieszkalnego (jeśli dla budynku lub nieruchomości gruntowej nie została założona księga wieczysta np. akt notarialny lub inny dokument potwierdzający prawo własności budynku),
- jeżeli inwestycja została już rozpoczęta, data wystawienia pierwszej faktury,
- w przypadku prowadzenia gospodarstwa rolnego, liczba ha przeliczeniowych (najlepiej zabrać ze sobą decyzje podatkową, ponieważ tam widnieje taka informacja),
- w przypadku prowadzenia działalności gospodarczej, powierzchnia przeznaczona pod prowadzenie tej działalności,
- w przypadku ubiegania się o dofinansowanie na termomodernizację budynku, liczba m2 okien, drzwi, orynnowania, materiałów budowlanych wykorzystanych do np. ocieplenia ścian.