„MałoPolska słodko smakuje na Wielkanoc” organizowanego przez Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa oddział terenowy w Krakowie. Po burzliwych naradach przygotowana przez KGW Szarów „Pascha Wielkanocna” została wybrana jako jedna z 12 najlepszych tradycyjnych słodkich potraw wielkanocnych.
Koło zdecydowało się zaprezentować właśnie tę potrawę, gdyż przedstawia ogromną symbolikę Świąt Wielkanocnych. Pacha Wielkanocna była głównie serwowana na stołach w domach prawosławnych Ukrainy. Smakołyk ten zaczął pojawiać się na terenach Polski u rodzin wywodzących się z Kresów Wschodnich.
Pascha wtedy, jak i dziś przedstawiała ogromną symbolikę. Produkty takie jak jaja i mleko
są symbolem wiosennego odrodzenia przyrody, natomiast bakalie stanowiły o bogactwie.
Kremowa barwa stanowi odniesienie do szat zmartwychwstałego Jezusa. Zgodnie z tradycją Pacha była formowana na zimno, wykorzystując pasocznice, czyli deseczki z drzewa lipowego na kształt ściętej piramidy symbolizującej grób Chrystusa.
Zdrowych, pełnych spokoju i nadziei Świąt Wielkanocnych, wiosennego optymizmu, wiary w lepsze jutro wielu ciepłych i radosnych chwil z Najbliższymi życzy Koło Gospodyń Wiejskich w Szarowie.
Katarzyna Kasina