“Środowiskowy Dom Samopomocy – to wiele ciepła i miłości. Nie ma w nim miejsca na samotność, ból, płacz, góruje tu radość, bezpieczeństwo i rodzinna atmosfera” - tak pisze w jednym ze swoich artykułów nasza uczestniczka.
Ewelina Makowiecka-Sieńko
Dzienny Ośrodek Wsparcia prowadzony jest przez Stowarzyszenie Rodziców Dzieci Niepełnosprawnych „Dobro Dziecka” od października 2002. Ośrodek przeznaczony jest dla 35 osób chorych psychicznie, niepełnosprawnych intelektualnie oraz osób z zaburzeniami psychicznymi .
Środowiskowy Dom Samopomocy funkcjonuje 5 dni w tygodniu od godziny 7:30 do 15:30. Istnieje możliwość dowozu osób do placówki.
Dzienny Ośrodek Wsparcia zatrudnia osoby odpowiednio do potrzeb, które posiadają kwalifikacje zawodowe niezbędne do prowadzenia zajęć w domu.
Do Środowiskowego Domu Samopomocy przychodzą osoby niepełnosprawne w różnym wieku, o różnych dysfunkcjach, z różnorodnych środowisk i z wielorakimi problemami.
Działania Środowiskowego Domu Samopomocy zmierzają do podnoszenie jakości życia osób chorych psychicznie, niepełnosprawnych intelektualnie i osób wykazujących inne przewlekłe zaburzenia czynności psychicznych, poprzez integrację społeczną, rehabilitację społeczną, aktywizowanie uczestników, zapobieganie marginalizacji i alienacji osób niepełnosprawnych.
Obecnie w Środowiskowym Domu Samopomocy funkcjonują:
♥ pracownia kulinarna :
Na warsztatach tych uczestnicy uczą się gotować, gospodarować pieniędzmi, przygotowywać i podawać posiłki. Ciasta i desery już nie są dla nich tajemnicą.
♥ pracownia plastyczno-dekoracyjna :
Odkrywamy swoje talenty w różnych technikach malarskich. Wykonujemy witraże, ozdoby i kartki okolicznościowe. Malujemy, szkicujemy itp.
♥ pracownia rzemiosł różnych :
Warsztaty te obejmują naukę tkania, szycia na maszynie, wyszywania kanw, rzeźbienia. Nie obce nam jest również świeczkarstwo i robótki ręczne.
♥ pracownia doświadczania świata:
Zajęcia edukacyjne rozszerzające i utrwalające nabytą wiedzę, przyrodnicze, geograficzne itp.
♥pracownia ceramiczna obecnie jest w trakcie przygotowań do uruchomienia
Dodatkowo organizowane są zajęcia :
- aikido – nauka wschodniej sztuki walki i samoobrony
- rehabilitacja – gimnastyka, wyjazdy na basen
- biblioterapia – zajęcia z książką
- muzykoterapia – zajęcia muzyczne
- filmowe – projekcja filmów, dyskusje.
- teatralne – poprawa dykcji, własne przedstawienia.
Utrzymujemy kontakty z podobnymi Ośrodkami naszego regionu, organizując i uczestnicząc w wielu ciekawych, różnorodnych imprezach, festiwalach, piknikach, warsztatach artystycznych.
Ponadto bardzo często organizujemy wyjazdy do kina, teatru, zabawy taneczne, pielgrzymki, wycieczki krajobrazowe.
Osoby zainteresowane uczestnictwem w zajęciach, proszone są o kontakt pod numerem telefonu 12/ 284 11 98 , gdzie uzyskają szersze informacje odnośnie formalności związanych ze skierowaniem do pobytu.
Serdecznie zapraszamy!