Jeden Europejczyk wytwarza średnio 1 kg odpadów dziennie. Aby ograniczyć tę dużą ilość odpadów, należy przestrzegać zasady „ograniczenia – ponowne użycie –recykling”:
Ograniczanie
Minimalizuj użycie opakowań przez zakup towarów luzem lub produktów nadających się do powtórnego użycia:
- Kupuj owoce i warzywa luzem zamiast w opakowaniach.
- Kupuj produkty w postaci skoncentrowanej, na które wykorzystuje się mniej opakowań.
Ponowne użycie
Staraj się wyszukiwać inne niż typowe przeznaczenia przedmiotów zamiast je wyrzucać:
- Odnawianie: zamiast kupować nową sofę, nadaj starej nowy, modny wygląd.
- Naprawa: wymień w butach obcasy, tak by mogły być dłużej używane.
- Znajdź nowe przeznaczenie: stare dokumenty do wykorzystania na brudnopisy lub plastikowe pojemniki do magazynowania.
- oddaj lub sprzedaj używane rzeczy.
Recykling
Możesz segregować papier, karton, drewno, puszki aluminiowe, plastikowe butelki, szklane butelki i słoiki, sprzęt elektryczny, sprzęt komputerowy, baterie…
Zawsze znajdzie się jakieś opakowanie, które trzeba będzie kupić, a którego nie da się ponownie wykorzystać. W takim wypadku staraj się wybierać opakowanie nadające się do recyklingu i segreguj je. Z wykorzystanego jako opakowanie kartonu będzie zrobiona Twoja gazeta, z wykorzystanych szklanych butelek będą wyprodukowane nowe szklane butelki, a wykorzystane plastikowe butelki zmienią się w nowe opakowania, materiały budowlane czy nawet ubrania.
Nie używaj jednorazowych ścierek!
Jednorazowe ścierki odpowiadają za powstanie 50 kg odpadów rocznie w przeciętnym gospodarstwie domowym w Europie. Jeżeli każde gospodarstwo domowe wykorzystywałoby je zarówno w celach higienicznych, jak i do czyszczenia, ich łączna ilość dawałaby dodatkowe 9 milionów ton odpadów rocznie! Używając zwykłych ścierek do czyszczenia, nie tylko unikasz tych wszystkich odpadów, ale faktycznie stosujesz wtórne użycie czegoś, co miałeś już wyrzucić!
Rób zakupy, używając plastikowych toreb (PE) nadających się do ponownego użycia!
Nawet w porównaniu z papierowymi torbami o podobnej objętości do produkcji plastikowej torby nadającej się do ponownego użycia potrzeba 3 razy mniej wody. Ponadto produkcja ta powoduje emisję 80-90% mniej gazów cieplarnianych i gazów kwaśnych do atmosfery! Jeżeli korzylibyśmy z koszyka na zakupy, odziaływanie na środowisko byłoby jeszcze bardziej zminimalizowane.
Odpady elektroniczne
Przy obserwowanym tempie rozwoju technologicznego wielu z nas jest kuszonych chęcią pozyskania nowego telefonu komórkowego, najnowszej generacji telewizora lub zmywarki do naczyń. Ilość zużytego sprzętu elektrycznego rośnie o 3-5 % rocznie, każdy obywatel UE wytwarza około 17-20 kg odpadów elektronicznych rocznie, a jak dotąd 90% tych odpadów jest gromadzona na wysypiskach śmieci, spalana lub odzyskiwana bez żadnego wstępnego przetwarzania. Odpady elektroniczne zawierają substancje takie, jak metale ciężkie i substancje chemiczne, które mogą być bardzo szkodliwe dla zdrowia ludzi, jeżeli nie są starannie unieszkodliwiane. Od 13 sierpnia 2005 r. konsumenci przy zakupie nowego sprzętu mogą bezpłatnie zostawić w sklepach swój stary sprzęt, na zasadzie przedmiot za przedmiot.
Kupuj baterie wielokrotnego ładowania!
Baterie zawierają szkodliwe substancje chemiczne i dlatego należy je starannie unieszkodliwić w odpowiednich punktach zbiórki, znajdujących się w Twoje okolicy. Alternatywnie, można używać baterii wielokrotnego ładowania.
Natura i różnorodność biologiczna
Świadomość na przykład pochodzenia kupowanych produktów może odwieść przedsiębiorstwa od sprzedawania towarów, które są szkodliwe dla środowiska. Odpowiedzialna turystyka może zabezpieczyć piękno obszarów, które chcemy odwiedzać.
Projekt RPM.04.04.03-12-0271/17-00 pn. „Wymiana przestarzałych kotłów węglowych na ekologiczne kotły zasilane paliwem stałym w gminie Kłaj” w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego na lata 2014-2020