Osoby pobierające świadczenia rodzinne, alimentacyjne i wychowawcze zobowiązane są do niezwłocznego powiadomienia GOPS w Kłaju o wystąpieniu zmian mających wpływ na prawo do pobieranych świadczeń.
Dotyczy to m.in. informacji o:
- zmianie liczby członków rodziny,
- uzyskaniu dochodu, co oznacza uzyskanie dochodu spowodowane: zakończeniem urlopu wychowawczego, uzyskaniem prawa do zasiłku lub stypendium dla bezrobotnych, uzyskaniem zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej, uzyskaniem zasiłku przedemerytalnego, świadczenia przedemerytalnego, nauczycielskiego świadczenie kompensacyjnego, emerytury, renty, renty rodzinnej, renty socjalnej, rozpoczęcia pozarolniczej działalności gospodarczej, uzyskaniem zasiłku chorobowego, świadczenia rehabilitacyjnego lub zasiłku macierzyńskiego, przysługujących po utracie zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej, uzyskaniem świadczenia rodzicielskiego, uzyskaniem zasiłku macierzyńskiego, o którym mowa w przepisach o ubezpieczeniu społecznym rolników
- wyjeździe członka rodziny poza granice Rzeczypospolitej Polskiej,
- w przypadku dzieci: informacji o zawarciu związku małżeńskiego, zaprzestaniu uczęszczania do szkoły po ukończeniu 18 roku życia, wystąpieniu uprawnienia do zasiłku rodzinnego na własne dziecko, umieszczeniu w instytucji zapewniającej całodobowe utrzymanie albo w pieczy zastępczej
- w przypadku osób pobierających zasiłek pielęgnacyjny – m.in. o nabyciu uprawnienia do dodatku pielęgnacyjnego, o umieszczeniu w instytucji zapewniającej nieodpłatnie pełne utrzymanie, wyjeździe członka rodziny poza granice Rzeczypospolitej Polskiej,
- w przypadku osób pobierających świadczenie pielęgnacyjne, specjalny zasiłek opiekuńczy oraz zasiłek dla opiekuna – m.in. o zaprzestaniu sprawowania osobistej opieki, podjęciu zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej, uzyskaniu prawa do: emerytury, renty, renty socjalnej, zasiłku stałego, nauczycielskiego świadczenia kompensacyjnego, zasiłku przedemerytalnego lub świadczenia przedemerytalnego, zawarciu związku małżeńskiego przez osobę wymagającą opieki, umieszczeniu osoby, nad którą sprawowana jest opieka w: rodzinie zastępczej, w placówce zapewniającej całodobową opiekę, w tym w specjalnym ośrodku szkolno - wychowawczym, nabyciu za granicą przez członka rodziny prawa do świadczenia na pokrycie wydatków związanych z opieką nad osobą wymagającą opieki.
Uwaga!
W przypadku wyjazdu członka rodziny w celu podjęcia zatrudnienia, działalności gospodarczej, pobierania zasiłku dla bezrobotnych w krajach Unii Europejskiej, Europejskiego Obszaru Gospodarczego GOPS w Kłaju nie jest organem właściwym do ustalenia prawa do świadczeń rodzinnych i świadczeń wychowawczych (Program „Rodzina 500+”).
W takim przypadku wnioski o świadczenia rodzinne, tj. o: zasiłek rodzinny wraz z dodatkami, świadczenie pielęgnacyjne, specjalny zasiłek opiekuńczy, zasiłek pielęgnacyjny, świadczenie rodzicielskie i świadczenie wychowawcze przekazywane będą do Marszałka Województwa, który działa poprzez Regionalny Ośrodek Polityki Społecznej w Krakowie (ROPS) ul. Piastowska 32, 30-070 Kraków.
Przekazanie przez organ właściwy dokumentów do ROPS ma na celu niedopuszczenie do sytuacji pobierania przez tą samą osobę podobnych świadczeń w dwóch państwach UE/EOG jednocześnie.
GOPS w Kłaju nie ma wpływu na termin rozpatrzenia sprawy przez Regionalny Ośrodek Polityk Społecznej.
Przepisy unijne nie zawierają bowiem precyzyjnych terminów, w czasie których powinna zostać udzielona odpowiedź na zapytanie instytucji innego państwa UE – przyjmuje się, że okres ten nie powinien przekroczyć 3 miesięcy od daty otrzymania zapytania.
W poszczególnych sprawach może istnieć konieczność zwrócenia się do instytucji zagranicznych w celu weryfikacji uprawnień do świadczeń w innym państwie. W każdym przypadku ROPS powinien poinformować o przedłużeniu postępowania ze względu na potrzebę zgromadzenia dodatkowych informacji i wskazać termin jej załatwienia.
mgr Katarzyna Szeląg
Koordynator Świadczeń Rodzinnych
Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Kłaju