RSS

Aktualności

  • Friday, 6 June 2014r. Informacje

    Gmina Kłaj już zgubiła kilogramy – dziękujemy!

    Balony zostały wypuszczone do nieba, a wraz z nimi obiecano usunąć wszelkie przeszkody, które stały na drodze do zdrowego odżywiania.

    Magdalena Sala 

    Sekret skutecznego i bezpiecznego odchudzania? Po prostu zdrowe odżywianie. Potwierdzają to osoby, które wzięły udział w wielkiej metamorfozie i postanowiły raz na zawsze pożegnać zbędne kilogramy. Obawy o głodowaniu, małych porcjach jedzenia, nie spełniły się. „Nie spodziewałam się, że wystarczy zdrowo się odżywiać, aby schudnąć.”, „Porcje są tak duże, że nie potrafię ich zjeść”, „W ogóle nie myślę o słodyczach – jestem ciągle syta”. „Uwielbiam kasze na śniadanie. Żegnam kanapki.”, „Nigdy nie lubiłam warzyw – aż do teraz”, „Nie traktuję tego jako odchudzanie. Po prostu zdrowo się odżywiam.” - to tylko niektóre opinie na temat przebiegu metamorfozy od strony dietetycznej, za którą odpowiadała inicjatorka akcji, Magdalena E. Sala.  Nasze bohaterki były również otoczone opieką treningową. Pod okiem Beaty Surdziel, z niepołomickiego Studia Rekreacji Beata, panie ćwiczyły przez cały miesiąc, wzmacniając ciało i przyspieszając przemianę materii. Indywidualne dobrany program ćwiczeń miał również zachęcić do regularnego uprawiania sportu. I udało się – grupa metamorfozy nie zamierza zakończyć swojej przygody z aktywnym trybem życia, widząc jak pozytywnie ruch wpływa na ich samopoczucie. Efekt? Średnia utrata wagi to kilogram tygodniowo. Dieta, inspirowania nutritarianizmem, jest pełna gęsto odżywczych produktów, niskokalorycznych, które pozwalają na osiągnięcie pełnej sytości, nie dopuszczając do pojawienia się uczucia głodu.

    W trakcie trwania metamorfozy cel, który pierwotnie był najważniejszy, czyli utrata zbędnych kilogramów, stał się drugorzędny. Przestaliśmy myśleć o chudnięciu, a w zamian za to pojawiło się wiele refleksji na temat dotychczasowego trybu życia, przyzwyczajeń żywieniowych, stereotypów na temat odchudzania, wpływu otoczenia  i ogólnie jedzenia. Motywacja grupy, regularne rozmowy, endorfiny wydzielane podczas uprawiania sportu oraz nowa kuchnia sprawiły, że ogólne podniosła się nasza samoocena oraz wiara we własne możliwości. Bez względu na wiek – zawsze jest szansa na zmianę.

    Na finałowym spotkaniu, poza prezentacją wyników metamorfozy, zostały przedstawione podstawy zdrowego odżywiania. Uczestnicy spotkania potrafią samodzielnie obliczyć swoje dzienne zapotrzebowanie na energię, wybrać zdrowe źródła tłuszczu, obliczyć dopuszczalne spożycie cukrów prostych oraz wybrać najzdrowsze produkty, o największej gęstości odżywczej, w oparciu o skalę ANDI.

    Gość specjalny, kierownik NZOZ-u w Kłaju, Mirosław Jurkowski, przybliżył przyczyny powstania otyłości u dorosłych, które mają podstawy w niewłaściwym żywieniu dzieci. Problem jest tak widoczny, że Światowa Organizacja Zdrowa opracowała skalę BMI dla małych dzieci, która pozwala dorosłym i lekarzom łatwo ocenić czy waga dziecka jest prawidłowa. Przy okazji tematu otyłości  lekarz przestrzegł przed nadmiernym spożywaniem owoców, np. śliwek, które w wielu przypadkach mogą doprowadzić do powstania cukrzycy. Za prawidłową metodę redukcji wagi lekarze rekomendują dużą ilość warzyw oraz chude białko, co zresztą zostało potwierdzone w praktyce, przy okazji zastosowanych diet w naszej metamorfozie. Warto dodać, że w przychodni w Kłaju jest obecnie zarejestrowanych ponad tysiąc osób, u których została zdiagnozowana otyłość.

    Miłym akcentem spotkania była Zdrowa Loteria, w której nagrodami były książki o zdrowym odżywianiu, bony podarunkowe na bezpłatną analizę składu ciała, oraz zdrowe produkty spożywcze, takie jak jagody goji, czarny sezam oraz płatki drożdżowe.

     

    Na zakończenie wypuściliśmy balony do nieba – niech będą symbolem nowego, zdrowego początku.

Galeria