Wszyscy od 1 stycznia 2020 roku są zobowiązani do prowadzenia selektywnego zbierania odpadów na pięć frakcji.
Zmiany te spowodowała znowelizowana Ustawa o Utrzymaniu Czystości i Porządku w Gminach oraz Rozporządzenie Ministra Ochrony Środowiska w sprawie szczegółowego sposobu selektywnego zbierania wybranych frakcji odpadów.
Wrzuca się do nich takie rzeczy, jak: zawartość worków do odkurzaczy, rajstopy, środki higieniczne (podpaski, tampony, waciki), szczoteczki do zębów, zużyte - pieluchy, ręczniki papierowe oraz chusteczki higieniczne, niedopałki papierosów, paragony, zbite naczynia szklane oraz porcelanowe, szmatki, gąbki, żwirek z kuwety, pozostałości z zamiatania, opakowania z tworzyw sztucznych po serach i wędlinach, plastikowe bądź papierowe opakowania pokryte tłuszczem, resztki pozostałe z obróbki mięsa, zabrudzona folia aluminiowa, mokry papier, pergamin po pieczeniu.
Nie oznacza to jednak, że do tych odpadów mogą trafić wszystkie inne, które sprawiają nam w segregacji kłopot.
Do śmieci zmieszanych nie zaliczają się:
- odpady biodegradowalne,
- odpady wielkogabarytowe,
- stare opony,
- zużyte świetlówki,
- opakowania po preparatach do ochrony roślin,
- gruz (materiały budowlane).
- zużyte baterie i akumulatory,
- niewykorzystane albo przeterminowane leki oraz odpady medyczne,
- puszki po farbach lub lakierach.
Należy pamiętać, że gruz i odpady budowlane powinny być składane w specjalnie zamawianych kontenerach. Jeżeli planujesz prace remontowe w szerszym zakresie powstałe odpady należy zagospodarować na koszt własny lub powinna je odebrać firma wykonująca remont.
Z kolei niesprawny sprzęt RTV oraz urządzenia gospodarstwa domowego należy oddawać do wyznaczonych punktów lub korzystać z organizowanych przez gminę zbiórek.