Od 01.01.2015 r przedsiębiorcy ewidencjonujący obrót za pomocą kas fiskalnych mogą traktować otrzymane zaliczki jako przychód z działalności gospodarczej pod warunkiem zawiadomienia o tym wyborze urząd skarbowy.
Na podstawie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (PIT) i podatku dochodowym od osób prawnych (CIT), otrzymana zaliczka za dostawę towarów i usług, nie jest przychodem do opodatkowania. Jednak podatnik, który posiada kasę fiskalną ma obowiązek zaewidencjonować pobraną zaliczkę na poczet wykonania usługi czy sprzedaży towaru, ale i w tym przypadku nadal nie stanowi ona przychodu w podatku dochodowym.
Podatnik, który rozpoczął po raz pierwszy ewidencjonowanie obrotów za pośrednictwem kasy rejestrującej i który zdecyduje się na traktowanie otrzymanej zaliczki jako przychód, winien pisemnie zawiadomić o tym fakcie właściwego naczelnika urzędu skarbowego w terminie do 20 dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym rozpoczął ewidencjonowanie.
Podatnik, który już posiada kasę rejestrującą wspomniane wyżej zawiadomienie składa w terminie do 20 stycznia roku podatkowego.
Wybór takiej zasady dotyczy również lat następnych, chyba że w terminie do dnia 20 stycznia roku podatkowego, Podatnik zawiadomi w formie pisemnej właściwego naczelnika urzędu skarbowego o rezygnacji z tej formy rozliczenia. W przypadku prowadzenia pozarolniczej działalności gospodarczej w formie spółki cywilnej, jawnej obowiązek zawiadomienia lub rezygnacji z tej formy dotyczy wszystkich wspólników.
Podstawa prawna:
- art.14 ust.1j ustawy z dnia 26 lipca 1991 r o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz.U. z 2012 r. poz.361 z późn.zm.)
- art.12 ust.3g ustawy z dnia 15 lutego 1992 r o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz.U. z 2014 r poz. 851 z późn. zm.)
Od 01.01.2015 r. osoby uzyskujące przychody/dochody z najmu prywatnego złożą oświadczenie o opodatkowaniu przychodów z najmu przez jednego z małżonków tylko raz.
Małżonkowie osiągający przychody/dochody z najmu ze wspólnej własności, wspólnego posiadania lub wspólnego użytkowania rzeczy, mogą opodatkowywać całość przychodu/dochodu przez jednego z małżonków, o ile złożą najpóźniej do 20 dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym został otrzymany pierwszy w roku podatkowym przychód ze wspólnej własności lub wspólnego posiadania rzeczy, oświadczenie o opodatkowaniu tych przychodów przez jednego z małżonków.
Wybór takiej zasady opodatkowania dotyczy również lat następnych chyba, że w terminie do dnia 20 stycznia roku podatkowego, małżonkowie zawiadomią w formie pisemnej właściwego naczelnika urzędu skarbowego o rezygnacji z opodatkowania całości przychodów przez jednego z małżonków.
Podstawa prawna:
- art.12 ust 8a ustawy z dnia 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (Dz. U. Nr 144, poz.930 z późn. zm.)
- art.8 ust.6 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2012 r. poz. 361 z późn. zm.)