Praca pilarką tarczową
Okres zimowy oraz wczesno wiosenny to pora roku kiedy rolnicy w swoich gospodarstwach rolnych wykonują szereg prac związanych z pozyskiwaniem i obróbką drewna. Czynności te są wykonywane przy pomocy między innymi takich urządzeń jak pilarki stołowe.
Piła tarczowa stołowa zwana często cyrkularką bądź krajzegą jest urządzeniem bardzo przydatnym, jednak ich zły stan techniczny bądź nieprawidłowe użytkowanie może okazać się niebezpieczne i skutkować groźnymi urazami ciała.
Większość wypadków są to skaleczenia dłoni często prowadzące do amputacji palców. Zdarzają się również urazy ciała na skutek odrzutu przecinanego drewna.
W 2024 roku do Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego zgłoszono 39 zdarzeń wypadkowych podczas użytkowania pilarek tarczowych z terenu Malopolski. Najczęściej wypadki te były spowodowane brakiem osłon i zabezpieczeń tarczy tnącej pilarki oraz niewłaściwym sposobem ich obsługi.
Większość pilarek stołowych używanych przez rolników to pilarki zbudowane domowym sposobem często w bardzo złym stanie technicznym. Częstym widokiem jest brak jakichkolwiek osłon tarczy, brak klina rozszczepiającego, ubytki zębów tarczy tnącej, nierówny stół pilarki nie mówiąc już o braku awaryjnego wyłącznika prądu.
Bezpieczna pilarka stołowa powinna posiadać równy stół, tarczę piły o ostrych zębach nie posiadających ubytków dobraną do grubości ciętego drewna, górnej i dolnej osłony tarczy tnącej, klina rozszczepiającego, osłony przekładni napędu oraz wyłącznika awaryjnego.
Pilarka taka powinna posiadać oczywiście certyfikat bezpieczeństwa.
Przed przystąpieniem do pracy pilarką należy zapoznać się z instrukcją obsługi i bezwzględnie stosować się do zaleceń w niej zawartych.
Bezpieczna pilarka to jednak nie wszystko!!!
Bezwzględnie należy dbać o porządek na stanowisku pracy systematycznie usuwając odpady ze stołu pilarki aby zapobiec odrzutowi kawałków drewna po uprzednim wyłączeniu napędu pilarki i odczekaniu aż przestaną się obracać wszystkie elementy ruchome urządzenia. Należy pamiętać, by nie zbliżać palców do ostrza, a drewno przesuwać stosując popychacze.
Pilarka tarczowa jest urządzeniem niebezpiecznym wymagającym umiejętnej jej obsługi.
Pilarki powinny obsługiwać wyłącznie osoby dorosłe posiadające doświadczenie w pracy z takimi urządzeniami.
Nie należy pracować będąc pod wpływem alkoholu bądź środków psychotropowych, które mogą mieć wpływ na naszą koncentrację i uwagę. Nie wolno zapominać o odpowiednim oświetleniu stanowiska pracy oraz ustawieniu pilarki na równej stabilnej powierzchni i zabezpieczenia jej przed przesuwaniem. Pilarkę należy odpowiednio konserwować.
Należy sprawdzić czy wszystkie osłony zabezpieczające są odpowiednio umocowane i czy pasy transmisyjne są odpowiednio napięte.
Osoby postronne powinny znajdować się poza zasięgiem urządzenia. Oprócz posiadania bezpiecznej pilarki, umiejętności, doświadczenia, dbałości o porządek na stanowisku pracy należy pamiętać również o odpowiednim ubiorze oraz środkach ochrony indywidualnej.
Do pracy należy zakładać pełne buty z wkładką antyprzebiciową, podeszwą antypoślizgową i podnoskiem chroniącym palce stóp.
Osoba obsługująca pilarkę powinna być ubrana w odzież przylegającą do ciała. Do pracy należy zakładać ochronniki słuchu i okulary ochronne a przy pracach w zapyleniu maskę przeciwpyłową oraz kask.
Życzymy bezpiecznej pracy!
Marek Synowiec
Samodzielny Inspektor
Oddział Regionalny KRUS w Krakowie