Dlaczego tak trudno schudnąć? Jakie pułapki zastawia na nas nasz własny organizm? Czy potrafimy rozpoznać prawdziwy głód?
Magdalena Sala
Odchudzanie w teorii jest proste – ograniczenie energii w diecie skutkuje ubytkiem masy. W praktyce najważniejszym elementem odchudzania nie sama redukcja wagi, a to, co się dzieje w naszej głowie. Bo choć biologicznie nasz organizm jest stworzony do jedzenia prostej, nieprzetworzonej żywności, nasz umysł zachęca nas do jedzenia produktów o dużej ilości białka, tłuszczu i węglowodanów, które najczęściej są wysokokaloryczne i ubogie w składniki odżywcze.
Inauguracyjne spotkanie w ramach akcji „Gmina Kłaj gubi kilogramy” zostało poświęcone pułapkom, które zastawia na nas nasz własny organizm. Magdalena E. Sala, dietetyk, na początku swojej prezentacji podkreśliła, że zdrowe odżywianie to przede wszystkim gra umysłu. Zrozumienie działania swojego umysłu w kontekście jedzenia ma na celu przerwanie błędnego koła, jakim jest jedzenie wysokoenergetycznej żywności oraz brak rozróżnienia pomiędzy prawdziwym głodem, a psychiczną potrzebą sięgnięcia po jedzenie. Skutkiem złych nawyków żywieniowych jest najczęściej nadwaga przy jednoczesnym niedożywieniu organizmu. Jeśli świadomie podejdziemy do jedzenia, mamy okazję wrócić do zdrowych korzeni ludzkiej diety: nieprzetworzonej żywności, pełnej warzyw, owoców, roślin strączkowych, orzechów, nasion, z małą ilością produktów odzwierzęcych, czyli tego, co instynktownie jedli nasi przodkowie.
Podczas drugiej części spotkania Karolina Sitkowska, trenerka personalna, przybliżyła rodzaje treningów i ich wpływu na spalanie tkanki tłuszczowej. Uczestnicy spotkania dowiedzieli się, że najbardziej efektywnym ćwiczeniem w spalaniu tkanki tłuszczowej, również w okolicach brzucha, jest trening kardio oraz bardziej wymagający, trening interwałowy. To dobra wiadomość dla naszych mieszkańców, gdyż Gmina Kłaj jest stworzona do przeprowadzania treningów kardio, takich jak bieganie, nordic walking czy jazda na rowerze. Karolina Sitkowska zachęciła do ćwiczeń również osoby, które mają problemy zdrowotne, pod warunkiem, że ich ćwiczenia zostaną ustalone pod okiem specjalisty, najlepiej trenera personalnego.
Wnioski ze spotkania – zmiana swoich złych nawyków! Należy unikać żywności przetworzonej na rzecz prostej, głównie roślinnej, której najczęściej brakuje w naszej diecie. Większa ilość warzyw, głównie surowych, naturalnie modyfikuje nasze nawyki żywieniowe – jeśli na drugie śniadanie najpierw zjemy dużą porcję sałatki warzywnej, na białe pieczywo z wędliną i majonezem może nie starczyć miejsca w żołądku. Regularny ruch, najlepiej trzy razy w tygodniu, spali tkankę tłuszczową i wzmocni ciało. Choć na początku często będziemy się zmuszać, by wprowadzić zmiany w życiu, w ciągu kilku tygodni staną się naszym nowym, zdrowym nawykiem. Tylko wtedy osiągniemy sukces.